top of page

Jakie są podatki we Francji?

Zaktualizowano: 19 lis 2022

Przeprowadzka za granicę to odważny krok i wiąże się z wieloma kwestiami, z którymi warto się wcześniej zapoznać. Jednym z tematów, który dotyczy każdej osoby przeprowadzającej się do innego kraju jest system podatkowy obowiązujący w danym państwie. Przyjrzyjmy się jak to wygląda we Francji.
Podatek dochodowy


Głównym podatkiem odprowadzanym przez wszystkie dorosłe osoby zamieszkałe we Francji jest podatek dochodowy Impôt sur le Revenu, niezależnie od źródła jego pochodzenia. Źródło dochodów może stanowić np.: pensja, dywidendy, emerytura, dochód z nieruchomości, inwestycje. Warto jednak pamiętać, żeby być na bieżąco z przepisami dotyczącymi opodatkowania, bo zmieniają się one dosyć szybko, np. jedną z ostatnich zmian jest zgłaszanie dochodów uzyskanych z wynajmu nieruchomości na AirBnB.


Stawki podatkowe we Francji


We Francji obowiązuje progresywny system podatku dochodowego, tzn., że rośnie wraz ze wzrostem zarobków. Stawki podatkowe we Francji (mające zastosowanie do 2021 r.) wyglądają następująco:

​Do 10 225 €

0%

Od 10 226 € do 26 070 €

11%

Od 26 071 € do 74 545 €

30 %

Od 74 546 € do 160 336 €

41%

Ponad 160 336 €

45%


Jak łatwo zauważyć, we Francji obowiązuje wysoka kwota wolna od podatku. Z tego powodu, wielu pracowników sezonowych nie musi się rozliczać z tego rodzaju pracy, ponieważ często stawka nie przekracza wyżej wymienionego progu.


Ulgi podatkowe we Francji


Francuski system podatkowy przewiduje również różne ulgi, które mają wpływ na wysokość rozliczenia rocznego. Są to ulgi dotyczące np.:

 • edukacji dzieci

 • zatrudnienia opieki dla dzieci lub osób starszych

 • kosztów utrzymania członków rodziny (np. osób niepełnosprawnych)

 • darowizn na cele charytatywne

 • wydatków na zakup ekologicznych instalacji grzewczych

Rezydenci podatkowi


Jeśli chodzi o tzw. rezydentów podatkowych, podatki we Francji muszą być odprowadzane przez osoby, które spełniają następujące wymagania:

 • ich miejsce zamieszkania lub główne miejsce pobytu (czyli ponad 6 miesięcy w roku) znajduje się we Francji;

 • ich główna działalność zawodowa jest wykonywana we Francji;

 • ich centrum interesów gospodarczych znajduje się we Francji – to znaczy, że w tym kraju dana osoba dokonuje głównych inwestycji, ma swoją siedzibę czy zarządza nieruchomościami.

Zwrot podatku we Francji


Każde gospodarstwo domowe lub osoba fizyczna, która jest pełnoletnia i pracowała we Francji, spełniając określone warunki, musi złożyć zeznanie podatkowe Déclaration des Revenus, które obejmuje wszystkie dochody (w tym świadczenia, np. zasiłek dla bezrobotnych).


Jakie są inne rodzaje podatków we Francji?

 • podatek od towarów i usług (VAT);

 • podatek mieszkaniowy (właściciel i najemca);

 • podatek od nieruchomości (właściciele nieruchomości);

 • podatek majątkowy


Kiedy należy składać zeznania podatkowe?


Francuski rok podatkowy przedstawia się następująco:

II kwartał (koniec maja lub początek czerwca, w zależności od zamieszkałego departamentu) – składanie zeznania podatkowego

III kwartał (koniec lipca albo początek sierpnia) – otrzymanie zawiadomienia o podatku dochodowym (a we wrześniu przypada termin zapłaty podatku od nieruchomości)

IV kwartał – w październiku należy zapłacić podatek od nieruchomości taxe foncière, a w listopadzie podatek mieszkaniowy taxe de résidence


Zapraszamy do skontaktowania się z nami, aby otrzymać spersonalizowane porady. Do każdej sytuacji podchodzimy indywidualnie i służymy pomocą m.in. w kwestii rocznego rozliczenia podatkowego.

コメント


bottom of page