top of page

Działalność gospodarcza we Francji

Updated: Nov 23, 2022

Dla wielu emigrantów we Francji, założenie mikroprzedsiębiorstwa to najlepszy sposób na rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej. Dzięki nowym francuskim przepisom, cudzoziemcom łatwiej założyć własną działalność w tym kraju. Termin „auto-entrepreneur”, który obowiązywał od 2009 r., został zmieniony na „micro-entrepreneur”.

Jednak wcześniejsza nazwa jest nadal często używana i odnosi się do jednoosobowej działalności gospodarczej zarejestrowanej na nazwisko przedsiębiorcy. Pojęcie właściciela jest więc równoznaczne z firmą. Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej jest świetnym sposobem na legalne wykonywanie usług jako np. freelancer. Status ten oferuje przedsiębiorcom indywidualnym uproszczone przepisy prawne. W ten sposób zarządzanie firmą staje się mniej problemowe.


Jakie są korzyści założenia jednoosobowej działalności gospodarczej we Francji?


Mikoprzedsiębiorcą może zostać każdy (student, pracownik w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, osoba poszukująca pracy, emeryt, itp.), o ile wykonywany zawód nie jest regulowany. Listę zawodów regulowanych znajdziesz na tej stronie. Główną zaletą tej formy działalności jest fakt, że status mikroprzedsiębiorcy daje wolność i autonomię. Można samodzielnie zarządzać czasem i wybierać godziny pracy. Działalność gospodarcza może być twoim głównym zajęciem albo dodatkowym (np. kiedy pracujesz na etacie). Status mikroprzedsiębiorcy daje możliwość płacenia niższych podatków, jeśli zarobiłeś 0 euro, to nic nie zapłacisz, podatki są proporcjonalne do tego co zarabiasz. Mikroprzedsiębiorca prowadzi działalność na własny rachunek i podlega uproszczonemu systemowi podatkowemu. Musi płacić podatek VAT (TVA) w określonych przypadkach: kiedy jego działalność oparta na usługach osiągnie roczny obrót powyżej 34 400 euro lub kiedy działalność zajmująca się sprzedażą przekroczy roczny obrót 85 800 euro (może to być zaletą lub wadą, w zależności od tego, jaką działalność prowadzi dana osoba). Warto zaznaczyć, że mikroprzedsiębiorcy są uprawnieni do ubezpieczenia zdrowotnego.


Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą we Francji?


Sam proces zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej we Francji jest dość prosty i szybki. Do wyboru jest kilka opcji rejestracji:

  • osobiście: w Centre de Formalités des Entreprises (CFE) – wybierz punkt znajdujący się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania;

  • pocztą: wypełnij formularz na tej stronie, klikając na Accéder au formulaire, a następnie wyślij go do właściwego CFE;

  • online (najwygodniejsza opcja): na tej stronie.

Należy wybrać kategorię działalności, a przed tym upewnić się czy na pewno jest ona obejmowana przez ten status (pełną listę można znaleźć na stronie internetowej legalstart.fr). Przy niektórych rodzajach działalności wymagane jest potwierdzenie odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia. Po rejestracji dostaniesz certyfikat INSEE z numerem SIRET. Dokument ten jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu będziesz mógł wystawiać faktury klientom.

Jednak mimo tego, że sama rejestracja nie jest skomplikowana, należy podejść do tego rozważnie, ponieważ wprowadzanie zmian jest już trudniejsze.


Dokumenty potrzebne do założenia wniosku o przyznanie statusu "Micro-Entrepreneur"


Do złożenia wniosku o przyznanie statusu „micro-entrepreneur” potrzebne są następujące dokumenty:

  • kopia dokumentu tożsamości (paszport, titre de séjour);

  • dowód adresu zamieszkania (może to być faktura za prąd, gaz lub wodę wystawiona na Twoje nazwisko);

  • Attestation de non-condamnation et de filiation, czyli oświadczenie, pod którym podpisujesz się, że nie zostałeś wykluczony decyzją sądu z możliwości prowadzenia działalności.

Oprócz tego należy też wybrać rodzaj ubezpieczenia społecznego i sposób opodatkowania.


Twoje obowiązki jako mikroprzedsiębiorca


Jako przedsiębiorca musisz zarejestrować swoje przychody (Chiffre d’affaires). Z tego względu, że nie płacisz VAT, nie odliczasz wydatków. Dlatego, jeśli Twoja firma ma dużo wydatków, może okazać się, że nie jest to odpowiednia forma dla Ciebie. Jeśli chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne, nie obowiązuje minimalna kwota stawki, więc jeśli nic nie zarobisz, to nic nie płacisz. Deklarację można składać co miesiąc lub co kwartał. Jeżeli zarobiłeś 0 euro, to również należy złożyć deklarację. Z tego powodu, że nie płacisz VAT, księgowość przy tym statusie jest bardzo prosta, a nawet prowadzenie pełnej księgowości w większości przypadków nie jest wymagane. Wystarczy jedynie prosty rejestr wpłat i wypłat. Jeśli w ciągu dwóch lat nie przekroczy się rocznego obrotu w wysokości 10 000 euro, to nie ma potrzeby posiadania osobnego konta bankowego.


Jeżeli masz zamiar ubiegać się o status mikroprzedsiębiorcy we Francji i masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z procesem rejestracji lub jeśli chcesz zaczerpnąć porady na ten temat, zgłoś się do nas.


Kommentare


bottom of page